Віра в передвизначення – Шість стовпів віри (іман)

Віра в передвизначення

Що означає віра в передвизначення?

Це означає тверде переконання, що все добре і погане відбувається з волі Аллаха, Який робить все, що забажає. Ніщо не може статися без Його волі, навіть подія розміром із атом. Тим не менше, Він наказує Своїм рабам робити певні справи і забороняє їм робити інші справи, даючи їм повну волю робити все, що їм заманеться. Аллах не змушує їх робити щось проти їхньої волі. Він створив їх, а також їхню здатність обирати діяння. Він веде, кого забажає, по Своїй милості, і збиває зі шляху кого забажає, по Своїй абсолютній мудрості. Жодне Його діяння не буде поставлено під сумнів, як людське.

Віра в божественне передвизначення є одним зі стовпів віри. Коли Пророка (мир йому і благословення Аллаха) запитали про віру, він сказав: «Це вірити в Аллаха, Його ангелів, Його книги, Його посланців, Останній День, і вірити в передвизначення, із його добром і злом». (Сахіх Муслім: 8)

Що включає в себе віра в передвизначення?

Віра в передвизначення Аллаха включає в себе наступне:

  • Віра в те, що Аллах знає все і що Він знав все про створіння ще до того, як Він створив їх. Його передвизначення включає в себе знання про їхнє положення; тривалість їхнього життя; слова і вчинки; всі дії, як приховані, так і явні; хто буде допущений до Раю, а хто буде відправлений до Пекельного Вогоню. Коран говорить: “Вiн — Аллах; окрiм Нього немає бога! Вiн знає потаємне та вiдкрите, i Вiн — Милостивий, Милосердний”. (Сура Аль-Хашр, 59:22)

 

  • Віра в те, що Він записав все, що буде існувати, відповідно до Його Знань, в Хранимій Скрижалі (Книга Настанов), як сказано в Корані: “Не станеться нiякого лиха нi на землi, нi у вас самих, якщо його не було в Писаннi ще до того, як Ми створимо це”. (Сура Аль-Хадід, 57:22) Пророк (мир йому і благословення Аллаха) також сказав: «Аллах записав все, що стосується створення за п’ятдесят тисяч років до того, як Він створив небеса і землю”. (Сахіх Муслім: 2653)

 

  • Віра в те, що воля Аллаха є абсолютною і не може бути подолана або відкинута будь-якою іншою владою. Справді, все відбувається відповідно до Його волі. Що Він побажав неодмінно відбувається, а все, що Він заборонив – не відбудеться. Коран говорить: “Але не побажаєте ви цього, якщо не побажає Аллах, Господь свiтiв”. (Сура Ат-Таквір, 81:29)
  • Віра в те, що Аллах є Творцем усього, що він є єдиним Творцем, крім нього немає іншого творця. Все, що існує, було створено Ним і що Він має владу над усіма речами. Як говориться в Корані: “Вiн створив кожну рiч i розмiрив її мiрою”. (Сура Аль-Фуркан, 25: 2)

Людина має власну волю, вільний вибір і можливість діяти так, як забажає

{Воiстину, Ми повели її шляхом, буде вона вдячною чи невдячною» (Сура Аль-Інсан, 76: 3) .

Віра в божественне передвизначення в жодному разі не означає, що людина не має власної волі, або що вона не може вибирати свої власні дії. Це може бути доведено ісламськими текстовими свідченнями, а також конкретними доказами в реальному світі.

Коран говорить: “Це — День iстини i, хто побажає, знайде шлях до Господа свого”. (Сура Ан-Наба, 78:39)

Що стосується волі людини діяти, як забажає, то Коран говорить: “Аллах не вимагає вiд людини понад можливостi її. За неї те, що здобула собi вона, i проти неї теж те, що здобула собi вона”. (Сура Аль-Бакара, 2: 286)

На підставі конкретних доказів в реальному світі, кожна людина знає, що має власну волю і здатність робити те, що захоче. Вона може вибирати поміж різними речами. Вона може робити щось добровільно, наприклад, ходити, або недобровільно, наприклад, відчувати підвищення температури або раптово падати. Залишається сказати, що воля людини і її здатність може мати місце тільки за згоди Всемогутнього Аллаха. Як говориться в Корані: “Воiстину, це лише нагадування свiтам, тим з-посеред вас, хто бажає йти прямим шляхом. Але не побажаєте ви цього, якщо не побажає Аллах, Господь свiтiв!”. (Сура Ат-Таквір, 81: 27-9)

Якщо людина напала на Вас, завдала Вам шкоди і відібрала гроші, стверджуючи, що вчинила так, слідуючи передвизначенню Аллаха, то Ви, звичайно, визнали б її виправдання повністю абсурдними і неприйнятними. Безсумнівно, Ви б вимигали покарати її і повернути Ваши гроші, адже людина вчинила так лише з власної волі.

Використання божественного передвизначення як привід для скоєння гріхів

Зобов’язання дотримуватись релігійних обов’язків, божественних повелінь і уникати божественних заборон обумовлюється вільною волею людини і її здатністю вчиняти, як вона побажає. Відповідно, доброчесний буде винагороджений за вибір шляху праведності, а злодій буде покараний за вибір шляху беззаконня.

Всевишній Аллах не накладає на нас те, що знаходиться за межами наших можливостей, і Він не хоче, щоб хтось із нас нехтував своїми релігійними обов’язками через виправдання божественним передвизначенням.

Крім того, Аллах наділив нас вільною волею і здібностями, щоб обирати наші власні дії і чітко вказав нам на шляхи праведності і гріховності. Тому, якщо ми не коримося Аллаху, то непокора виходить лише з нашого власного вибору, і тільки ми маємо нести відповідальність за наслідки цього вибору.

Переваги віри в божественне передвизначення

Віра в божественне передвизначення має безліч переваг в житті людей, у тому числі:

  1. Це один із кращих стимулів, аби заробити вдоволення Всевишнього Аллаха в цьому житті. Віруючим наказано робити те, що вони в змозі робити, в міру своїх здібностей, покладаючись на Аллаха. Вони вважають, що все, що вони роблять, не може дати жодних результатів без волі Аллаха, адже Аллах є Творцем причин і наслідків. Пророк (мир йому і благословення Аллаха) якось сказав: “Бережіть те, що дає вам користь [в майбутньому житті], звертайтеся за допомогою до Аллаха і не засмучуйтесь. Якщо з вами станеться прикрість, то не кажіть, “Якби я зробив так-то й так-то, то сталося б так-то й так-то” Краще кажіть, “Так передвизначив Аллах і Він робить те, що побажає”, адже слова “якби” відкривають можливість для справ шайтана. (Сахіх Муслім: 2664)

  2. Віра в божественне передвизначення дає людині можливість усвідомити свою власну самооцінку, і тому вона намагається уникати зарозумілості і гордості, адже знає, що їй було передвизначено наперед. Це змушує її визнати свою слабкість і потребу в Алласі, і, таким чином, спонукає її постійно звертатися до Нього. Зазвичай, людина стає пихатою, коли щось добре стається з нею і стає досить сумною і понурою, коли стається щось погане. Тільки віра в божественне передвизначення захищає людину від такої зарозумілості в часи легкості і від зневіри у важкі часи. Адже вона знає, що речі відбуваються відповідно до передвизначення Аллаха.

  3. Віра в божественне передвизначення допомагає подолати порок заздрощів. Істинний віруючий не заздрить людям через щедроти, які Аллах дарував їм, адже знає, що насамперед Аллах це Той, хто наділив їх такими щедротами, і що заздрити іншим – це протирічити передвизначенню Аллаха.

  4. Віра в божественне передвизначення заповнює серце віруючого мужністю і зміцнює рішучість перед обличчям незгод, адже він знає, що його призначений час покинути цей світ вже визначено Аллахом і що нічого не трапиться із ним, за винятком того, що Аллах передвизначив для нього.

  5. Віра в божественне передвизначення дає віруючому зрозуміти численні аспекти віри. Отже, він постійно потребує допомоги Аллаха, покладається на свою віру в Аллаха, роблячи те, що від нього вимагається, і завжди виказує свою потребу в Алласі, від Якого він отримує підтримку, аби залишитися на прямому шляху.

  6. Це дає йому впевненість і наповнює його серце миром і гармонією, адже він знає, що те, що оминуло його, не мало трапитися із ним, а те, що спіткало його, не мало оминути його.