Загальна мета хаджу

Загальна мета хаджу

Хадж має великі цілі як для людини, так і для суспільства. Саме тому Всевишній Аллах, після того, як повідомив про жертовну тварину, яку паломник має зарізати, сказав: «Нi м’ясо їхнє, нi кров їхня не досягають Аллаха, але Його досягає ваша богобоязливiсть». (Сура Аль- Хадж, 22:37) Пророк (мир йому і благословення Аллаха) також говорив про це: «Обходьте Каабу, ходіть між пагорбами ас-Сафа і аль-Марва, та кидайте каменці у стовпи тільки в ім’я Аллаха». (Сунан Абу Дауд: 1888)

Ці цілі включають в себе наступне:

  1. Демонстрація загальної покори та смиренності перед Аллахом

Це досягається, коли паломники полишають всі види розкоші і прикрас, та носять простий безшовний одяг, який вказує на особливий обрядовий стан ритуальної чистоти (іхрам). Вони виказують загальну покору та смиренність перед Господом, позбавившись від всіх мирських турбот і занять, які можуть відволікти їх від повної відданості Йому. Все це веде до Його милості та прощення. Цей прояв повної покори найбільш яскраво видно в день Арафат, коли вони стоять перед своїм Господом, в страху і благоговінні, дякуючи Йому за незліченні милості і просячи Його про прощення за їхні гріхи.

  1. Виказування вдячності Аллаху

Паломник вдячний Аллаху за виконання хаджу: за гроші та здоров’я, які Аллах дарував йому. Коли мусульманин здійснює задж, то він насправді демонструє вдячність Аллаху за ці два благословення. Він терпить великі фізичні труднощі і витрачає свої кошти, аби наблизитись до Аллаха, корячись Йому. Виказування подяки – це не тільки розумний, але й релігійний обов’язок.

  1. Єдність мусульман

Мусульмани із всіх куточків світу збираються на святій землі, відповідаючи заклику Аллаха. Вони знайомляться одне з одним, переступаючи расові, мовні та соцільні бар’єри. Вони єднаются в цьому братстві віри, яке об’єднує всіх мусульман в найбільший щорічний збір.

  1. Він є нагадуванням про День Суду

Хадж нагадує паломникам про день Воскресіння, коли всі люди будуть стояти перед Аллахом для остаточного суду. Коли паломники стоять на рівнині Арафат, після входу в стан іхраму, змінивши їхній звичайний одяг на шматок простої тканини, то виявляють свою готовність служити Аллаху. Вони споглядають незліченні товпи паломників, одягнених в однакове. Це нагадує їм про те, через що вони проходитимуть після смерті, і спонукає їх готуватися до майбутнього життя.

  1. Вияв єдності Аллаха і поклоніння лише Йому: як словом, так і ділом

Паломники повторюють слова тальбії: Ляббейка Ллагумма ляббейк, ляббейка ля шаріка ляка ляббейк, інна ль-хамда ва н-ні’мата ляка ва ль-мульк, ля шаріка ляк (Ось я перед тобою, о Аллах, ось я перед Тобою! Ось я перед тобою, немає у Тебе рівних. Тобі належить вся хвала і вся покора, і тільки в Тебе вся влада. Немає в Тебе рівних». Одного разу, описуючи тальбію, один із сподвижників Пророка (мир йому і благословення Аллаха) назвав їх словами «чистого єдинобожжя». (Сахіх Муслім: 1218) Дійсно, чисте єдинобожжя виявляється у всіх без винятку обрядах Хаджу.