Колективні молитви

Колективні молитви

Аллах наказує мусульманам звершувати п’ять обов’язкових молитов в мечеті і обіцяє їм за це велику нагороду. Пророк (мир йому і благословення Аллаха) якось сказав, згадуючи винагороду за спільну молитву: «Нагорода за колективну молитву у двадцять сім разів більша, від нагороди за молитву виконану наодинці.» (Сахіх Аль-Бухарі: 619; Сахіх Муслім: 650)

Для виконання колективної молитви необхідно щонайменше дві людини, один з них має виступати в якості молитовного лідера (імам). Однак, чим більше людей у колективі, тим більше любить це Аллах.

Слідування молитві імама

Це означає, що ті, хто молиться позаду імама, повинні слідувати усьому, що виконує імам. Необхідно слідувати усі молитовні рухи та позиції, наприклад поясні та земні поклони. Не варто виконувати якісь рухи до того, як це зробить імам.

Пророк (мир йому і благословення Аллаха) сказав: «Імам – приклад для наслідування. Слід казати “Аллагу Акбар” коли він так говорить, і не казати, поки він не скаже. Вклоняйтесь, коли він кланяється, і не кланяйтесь, поки він не вклониться. Коли він говорить, ”Самі’ Аллагу ліман хамідаг”, кажіть: «Раббана ва ляка аль-хамд”. Вклоніться додолу, коли він кланяється додолу, і не вклоняйтеся додолу, поки він цього не зробить». (Сахіх Аль-Бухарі: 710,Сахіх Муслім: 414 і Сунан Абу Дауд: 603)

Хто має очолювати молитву?

Загалом, перевагу слід надавати людині, яка найкраще знає Коран. Якщо із присутніх усі мають однакові знання, то слід надати перевагу людині, яка найкраще знає Сунну. Пророк (мир йому і благословення Аллаха) сказав: «Очолюлює молитву людей той, хто краще знає Коран. Якщо ж вони однаково знають Коран, то той, хто краще знає Сунну» (Сахіх Муслім: 673)

Як імам та його послідовники мають ставати до молитви?

Імам стоїть перед тими, кого він очолюватиме в молитві (мамум). Послідовники стоять пліч опліч, утворюючи прямі лінії позаду нього. Перші ряди мають бути заповнені у першу чергу. Якщо є тільки один послідовник (мамум), то він розміщуєтьс праворуч від імама.

Як виконати пропущені частини молитви?

Якщо молитва вже почалася, то той, хто спізнився, має приєднатися до колективу, починаючи молитву з того положення, в якому знаходиться імам. Наприклад, якщо імам кланяється, то слід сказати такбір, а потім вклонитись. Коли Імам завершує молитву, читаючи таслім, то той, що спізнився, мусить піднятися, читаючи такбір. Слід підвестись і завершити пропущені ракяти молитви самостійно.

Ракяти, які мамун він виконує за імамом, коли приєднується до колективу, вважаються початком його молитви. А все, що він робить після того, як імам завершує спільну молитву, вважається завершальною частиною його молитви.

Як визначити, що виконано повний ракят?

Молитва визначається за кількістю ракятів, які в ній виконуються. Якщо той, хто запізнився приєднується до колективу в той час, як імам вклоняється поясним поклоном, то вважається, що мамун встиг виконати цей ракят повністю, навіть якщо він не читав суру аль-Фатіха у цьому конкретному ракяті у положенні стоячи. Якщо, однак, він не застає поясного поклону, то має сказати такбир, а потім приєднатися до колективу. У цьому випадку вважається, що він пропустив цей конкретний ракят, і всі положення та рухи в ньому не вважаються за ракят.

Приклади для ілюстрації виконання пропущених частин молитви

Якщо він приєднується до колективної молитви аз-Зугр, коли імам звершує поясний поклон у третьому ракяті, то це означає, що мамун виконав два повних ракяти молитви, які враховуються йому. Як тільки імам завершує молитву таслімом, він має підвестися, читаючи такбір, і стоячи виконати ще два ракяти, а саме – третій і четвертий ракяти, враховуючи, що молитва аз-Зугр складається із чотирьох ракятів.

Якщо він приєднується до колективної молитви аль-Магріб, а імам знаходиться в положенні сидячи, вимовляючи останній ташаггуд, то після того, як імам завершує молитву з таслімом, слід підвестися, вимовлчючи такбір, встати і виконати три повних ракяти. Причина цього полягає в тому, що він приєднався до колективної молитви в самому кінці, коли імам вимовляв останній ташаггуд. Ракяти враховуються тільки тоді, якщо їх застати, коли імам був у поясному поклоні або до цього.

Якщо хтось приєднується до колективної молитви аль-Фаджр, коли імам уже виконує другий ракят, то після того, як імам завершить молитву таслімом, слід підвестись, вимовляючи такбір, та, вставши, виконати пропущений ракят. Не потрібно читати таслім до завершення молитви, адже молитва аль-Фаджр складається із двох ракятів, а він виконав лише один разом з імамом,