Обман через невігластво і невизначеність (ґарар)

Обман через невігластво і невизначеність (ґарар)

Договір, який заснований на невизначеності і невігластві (ґарар) включає в себе певний ризик обману або непорозумінь, які неминуче призведуть до розбіжностей і суперечок між сторонами договору або образять одну із сторін.

Іслам суворо заборонив цей вид договору, аби оминути суперечки і всі форми несправедливості. Він забороняє такі договори, навіть якщо це може бути прийнятним серед людей, адже Пророк (мир йому і благословення Аллаха) заборонив договори, які засновані на невизначеності і невігластві. (Сахіх Муслім:1513)

Приклади договорів купівлі-продажу, які включають обман через незнання

  1. Продаж фруктів до того, як вони дозрівають і стають готовими для збору. Дійсно, Пророк (мир йому і благословення Аллаха) заборонив продаж фруктів, поки їхня якість не стає очевидною, і поки вони не стануть підходити для їжі. Оскільки є ймовірність, що вони можуть згнити або не дозріти.
  2. Віддавання певної кількості грошей за коробку, не знаючи, наскільки цінним є її вміст.

Обставини, за яких ґарар може вплинути на договір

Невизначеність та невігластво (ґарар) може вплинути на договір і зробити його недозволеним. Якщо договір включає в себе багато невизначеного і якщо невизначеність стосується об’єкта договору.

Таким чином, мусульманин може купити будинок, навіть якщо він не знає про тип будівельних матеріалів, використаних при будівництві. Може купити картину, не знаючи типу використаної фарби, адже таке незнання дуже незначне і не впливає на об’єкт договору.