Права і обов’язки подружжя

Аллах дав чоловікові і дружині певні права та зобов’язав обох виконувати певні обов’язки. Він закликав їх до сприяння подружньому життю і його збереження. Справді, вони обидва відповідальні за добробут родини і жоден з них не має вимагати від іншого робити щось за межами їхніх можливостей. Як говориться в Корані: «Вiдповiдно до звичаю жiнки мають такi права, якi рiвнi правам на них самих, хоча чоловiки у дечому й вищi вiд них» (Сура Аль-Бакара, 2: 228) Таким чином, толерантність і доброзичливість необхідні для створення життєвого добробуту і допомагають побудувати міцну сім’ю.

Права дружини

 1. Витрачання і житло

Мусульманин зобов’язаний забезпечувати свою дружину та дітей і робити це якнайкраще. .

 • Чоловік повинен витрачати кошти на дружину: на харчування, пиття, одяг, загальний догляд і відповідну оселю, навіть якщо дружина багата.
 • Як розраховати коши на утримання? Чоловік має витрачати на свою дружину відповідно до своїх можливостей, без надлишку чи скупості. Як говориться в Корані:»Нехай власник достатку витрачає вiдповiдно до достатку свого; а кому важко це, то нехай витрачає iз даного йому Аллахом. Аллах не вимагає з людини бiльше вiд того, що Вiн дав їй. I Аллах дарує полегшення пiсля труднощiв!». (Сура Ат-Таляк, 65: 7)
 • Він повинен витрачати на неї із добротою, ніколи не нагадуючи, що він робить їй послугу, і в жодному разі не принижувати її. Справді, таке ставлення – не послуга, а обов’язок, який він має виконувати перед дружиною з добротою, як про це говориться в Корані.
 • Коли чоловік-мусульманин виконує свій обов’язок щодо дружини і дітей, то буде винагороджений Аллахом. Як сказав Пророк (мир йому і благословення Аллаха): «Коли чоловік витрачає на свою сім’ю, очікуючи винагороди Аллаха в майбутньому житті, то це враховується як милостиня.» (Сахіх Аль-Бухарі: 4776; Сахіх Муслім: 1401) Він (мир йому і благословення Аллаха) також сказав: «Ви будете винагороджені за все, що ви витратите заради Аллаха, навіть якщо це шматочок їжі, який ви кладете у рот своєї дружини.» (Сахіх Аль-Бухарі: 56; Сахіх Муслім: 1628) Ті, хто відмовляється або нехтує своїм обов’язком, незважаючи на існуючу для цього можливість, коїть важкий гріх байдужості. Як сказав Пророк (мир йому і благословення Аллаха): «Чоловік, який нехтує тими, хто під його опікою, безсумнівно, скоює гріх.» (Сунан Абу Дауд: 1692)
 1. Добре жити із нею

Це означає виявляти добре ставлення, доброту, м’якість в словах і діях, а також терпіння щодо випадкових провин та помилок. Як говориться в Корані: «Поводьтеся з дружинами гiдно. I навiть якщо вони неприємнi вам, то, можливо, неприємне для вас те, куди Аллах вклав багато добра!». (Сура Ан-Ніса, 4:19)

Пророк (мир йому і благословення Аллаха) сказав: «Найдосконалішу віру мають ті віруючі, у яких доскональна моральність. А кращі з вас ті, хто краще ставляться до своїх жінок». (Сунан Ат-Тірмізі: 1162)

«Найдосконалішу віру мають ті віруючі, у яких доскональна моральність. А кращі з них ті, хто якнайм’якше ставляться до своїх дружин». (Сунан Ат-Тірмізі: 2612; Муснад Ахмад: 24677)

«Кращі з вас – найдобріші до своїх дружин, а я – найкраще з вас ставлюся до своїх дружин». (Сунан Ат-Тірмізі: 3895)

Один із сподвижників Пророка (мир йому і благословення Аллаха) якось запитав його: «О, Посланець Аллаха, яким є право дружини на свого чоловіка?» Він відповів: «Право на їжу, коли ви їсте; та на одяг, коли ви вдягаєтесь; не бийте їх по обличчю, не сваріть її та не полишай її за межами дому». (Сунан Абу Дауд: 2142)

 1. Терпіння і догоджання

Чоловік має враховувати жіночу природу, яка, вочовидь, відрізняється від чоловічої. Він також повинен намагатися дивитися на життя з усіх боків, з урахуванням переваг та недоліків своєї дружини, тому що ніхто не позбавлений недоліків. Кожен із подружжя має виявляти терпіння і враховувати позитивні риси одне одного. Як говориться в Корані: «Не забувайте й про доброчеснiсть, яка повинна бути помiж вами». (Сура Аль-Бакара, 2: 237) Пророк (мир йому і благословення Аллаха) сказав про це так: «Віруючий чоловік не має ненавидіти віруючу жінку. Якщо йому не сподобалась в ній якась риса, то він, безумовно, буде задоволений іншою». (Сахіх Муслім: 1469)

Пророк (мир йому і благословення Аллаха) закликав чоловіків ставитися до жінок із добротою, звертаючи їхню увагу на те, що емоційна і психологічна сутність жінки відрізняється від чоловічої, і що такі відмінності між чоловіками і жінками насправді є взаємодоповнюючими і, в жодному разі, не є причиною ворожнечі чи розлучення. Пророк (мир йому і благословення Аллаха) сказав: «Ставтеся до жінок добре. Воістину, жінка була створена із ребра, і якщо ти спробуєш випрямити його (повністю), то зламаєш його, а якщо залишиш його, то цієї кривизни буде досить, аби жити з нею (і насолоджуватись нею)». (Сахіх Аль-Бухарі: 3153; Сахіх Муслім: 1468)

 1. Інтимне життя

Чоловіку рекомендується проводити ночі зі своєю дружиною. Він повинен робити так хоча би один раз на чотири дні. Він також має дотримуватися рівного розподілу ночей між всіма своїми дружинами.

 1. Захист своєї честі

Коли чоловік одружується із жінкою, вона стає його «честю», яку він повинен захищати, навіть якщо його за це буде убито. Пророк (мир йому і благословення Аллаха) сказав: «Той, хто вмирає, захищаючи свою дружину – мученик». (Сунан Ат-Тірмізі: 1421, Сунан Абу Дауд: 4772)

 1. Оберігання подружніх секретів

Чоловік не повинен говорити іншим про особливості дружини і про їхні подружні секрети іншим людям. Пророк (мир йому і благословення Аллаха) сказав: «Найгірший чоловік перед Аллахом в День Судний той, хто має інтимні стосунки зі своєю дружиною, а потім розповідає про них іншим». (Сахіх Муслім: 1437)

 1. Уникання агресії проти неї

Для вирішення проблем шлюбу, іслам заклав ряд принципів, в тому числі такі:

 • Проблеми може бути вирішено шляхом конструктивного діалогу і мудрості – завжди є можливість виправити помилки.
 • У випадках непослуху чоловік може припинити говорити з дружиною, але не більше, ніж на три дні. Якщо це не спрацює, то він може тимчасово віддалитися від звичайної сексуальної близькості, але, при цьому, не полишаючи свого дому.
 • Аїша (хай буде вдоволений нею Аллах) розповіла: «Посланець Аллаха ніколи не вдаряв нікого своєю рукою, якщо це не була боротьба на шляху Аллаха. Також він ніколи не бив слугу чи жінку». (Сахіх Муслім: 2328)
 1. Навчання і поради

Чоловік повинен наказувати членам своєї сім’ї добро та забороняти погане. Він має прагнути допомагати їм йти по шляху, який веде до Раю і уникати тих шляхів, які ведуть до Пекельного вогню. Навчаючи їх настановою і власним прикладом, він може зробити це лише підкоряючись наказам Аллаха і уникаючи того, що Він заборонив. Дружина також повинна радити своєму чоловікові, вести його правильним шляхом і обговорювати з ним щодо виховання своїх дітям. Як говориться в Корані: «О ви, якi увiрували! Бережiть себе i сiм’ї свої вiд пекла, паливом якого є люди й камен». (Сура Ат-Тахрім, 66:6) Пророк (мир йому і благословення Аллаха) також сказав про це так: «Кожен з вас є опікуном і несе відповідальність за тих, хто перебуває в його підпорядкуванні» (Сахіх Аль-Бухарі: 2416; Сахіх Муслім: 1829)

 1. Виконання умов дружини

Чоловік повинен поважати шлюбний договір та виконувати всі умови, які зазначені в ньому.

Якщо дружина ставить певні умови в момент укладення шлюбного договору, наприклад, на наявність певного виду житла або витрат, а чоловік погоджується з цим, то він має виконувати таке зобов’язання, адже шлюбний договір є однією із найбільш серьйозних угод. Пророк (мир йому і благословення Аллаха) сказав: «З усіх обов’язків, які ви повинні виконати, обов’язки, які узаконюють ваші інтимні стосунки (тобто шлюбний договір), мають найбільшу важливість». (Сахіх Аль-Бухарі: 4856; Сахіх Муслім: 1418)

Права чоловіка

 1. Обов’язок послуху у доброті

Аллах дав чоловікам відповідальність за жінок, а саме – за їхнє утримання, керівництво та загальний догляд. Це через особливості, якими Аллах наділив їх. Як говориться в Корані: «Чоловiки пiклуються про жiнок, адже Аллах вiддав перевагу одним перед iншими, а також через те, що чоловiки витрачають своє майно». (Сура Ан-Ніса, 4:34)

 1. Уважність до його статевих потреб

Мусульманка повинна бути уважною до статевих потреб свого чоловіка і їй рекомендується прикрашати себе для нього. Якщо вона відмовляється мати із чоловиком статеві стосунки, то здійснює важкий гріх, якщо тому немає законного виправдання. Наприклад менструації, обов’язковий піст, який вона пропустила раніше, або хвороба. Пророк (мир йому і благословення Аллаха) сказав: «Якщо чоловік кличе свою дружину в ліжко, а вона відмовляється, і він засинає злий на неї, то ангели будуть проклинати її до самого ранку». (Сахіх Аль-Бухарі: 3065; Сахіх Муслім: 1436)

 1. Не дозволяти заходити до будинку тому, кого чоловік не хоче бачити

Це його право, яке вона повинна поважати.

Пророк (мир йому і благословення Аллаха) сказав: «Не дозволено жінці дотримуватися добровільного посту, без дозволу на те чоловіка; і не дозволено їй впускати в дім когось без дозволу на те чоловіка» (Сахіх Аль-Бухарі: 4899)

 1. Не виходити із дому без його дозволу

Жінка не має права залишати будинок без дозволу чоловіка. Не важливо які потреби (особисті чи загальні) її до цього спонукають.

 1. Служіння

Жінці рекомендується служити своєму чоловіку добром, готувати йому їжу та робити іншу роботу по дому.