Свято розговіння (Ід аль-Фітр)

Свято розговіння (Ід аль-Фітр)

Свята є зовнішніми ритуалами релігії. Коли Пророк (мир йому і благословення Аллаха) прибув до Медіни, то побачив, що люди там святкують два свята. Він запитав їх: ‘’ Що це за два дні?» Ми звикли грати і веселитися в ці дні до приходу ісламу», відповіли вони. Потім Пророк (мир йому і благословення Аллаха) сказав: «Аллах дав вам два кращі дні: «Ід аль-Фітр» і «Ід аль-Адха». (Сунан Абу Дауд: 1134). Пророк (мир йому і благословення Аллаха) пояснив, що свята є проявом релігії. Він (мир йому і благословення Аллаха) зауважив: “Кожен народ має свята, і це – наше свято”. (Сахіх Аль-Бухарі: 909; Сахіх Муслім: 892)

Значення “ід” в ісламі

“Ід” – це день свята і радості. Цього дня мусульмани висловлюють своє щастя і вдячність Аллаху за те, що Він направив їх до істини і надав їм допомогу в завершенні посту місяця Рамадан. Вони розділяють щастя із усіма, вдягають свій кращий одяг, роздають милостиню бідним і нужденним та виконують допустимі урочистості і святкування, які роблять всіх щасливими і нагадують їм про милість Аллаха.

 

Мусульманські свята

Є тільки два щорічних свята в ісламі, і мусульмани не мають святкувати щось інше. Ці дні:

 (1) Свято розговіння (Ід аль-Фітр), який відзначається в перший день місяця Шавваль.

(2) Свято жертвопринесення (Ід аль-Адха), який відзначається на десятий день місяця Зуль-Хіджжа.

Свято розговіння (Ід аль-Фітр)

Ід аль-Фітр припадає на перший день місяця Шавваль, позначає кінець місячного посту Рамадан. Так само, як піст протягом місяця Рамадан є актом поклоніння, так і святкування Ід аль-Фітр також є актом поклоніння, у якому мусульмани висловлюють вдячність Аллаху за те, що Він дозволив їм завершити піст. Як говориться в Корані: «Доводьте ж до кiнця днi посту i звеличуйте Аллаха за те, що Вiн вказав для вас прямий шлях; можливо, ви будете вдячнi» (Сура аль-Бакара, 2: 185)

Що необхідно робити у день “Ід”

  1. Виконати святкову молитву: Іслам підкреслює важливість звершення святкової молитви. Насправді, це є однією із дій Пророка (мир йому і благословення Аллаха), якої він дотримувався і до якої заохочував не тільки чоловіків, а й жінок. Її час починається після сходу сонця, яке піднялося на довжину списа над горизонтом (трохи більше одного метра).

Опис: Святкова молитва складається із двох ракятів, в яких імам голосно читає Коран, після чого він вимовляє проповідь (хутба) із двох частин. Ця молитва містить кілька такбірів (слова Аллаху Акбар). Імам говорить Аллаху Акбар і, перш ніж він почне читати Коран, повторює те ж висловлювання ще шість разів. Також, піднявшись із земного поклону в положення стоячи, виконується другий ракят. Імам повторює ті ж висловлювання ще п’ять разів, на додаток до такбіру, який він сказав, встаючи на другий ракят. Люди повторюють дії імама.

  1. Закят аль-Фітр: Аллах наказав виплачувати Закят аль-Фітр (в буквальному смислі: очищаюча обов’язкова милостиня після завершення посту) тим, хто має денну та нічну норму їжі. Він складається з одного са’а найбільш поширеного основного продукту харчування в країні: рис, пшениця, фініки тощо. Їх слід передати бідним і нужденним мусульманам, аби не лишилось жодної людини, яка потребує їжі у святковий день. Допустимо, також, виплатити вартість Закят аль-Фітр грошима, якщо виявиться, що це буде більш корисним для бідних.

Час виплати Закят аль-Фітр виплачується з моменту заходу сонця в останній день Рамадану і до часу святкової молитви. Його також можна авплатити за день або за два дня до свята.

Розмір. Закят аль-Фітр – один са’а розповсюджених продуктів харчування в країні, де мешкає мусульманин: рис, пшениця, фініки тощо. Один са’а дорівнює приблизно 3 кг.

Мусульманин повинен виплатити за себе і за всіх людей, яких він зобов’язаний утримувати: таких, як його дружина і діти. Рекомендується також виплатити його за ненароджену дитину, якою вагітна дружина того, хто виплачує Закят аль-Фітр.

Мусульмани йдуть із мечеті після звершення святкової молитви.

Пророк (мир йому і благословення Аллаха) наказав виплачувати його як «спокуту за непристойні слова під час посту і як забезпечення продовольства для нужденних”. Якщо закят аль-Фітр було виплачено до початку молитви, то це зараховується як закят. Якщо ж після молитви, то це зараховується як звичайна милостиня. (Сунан Абу Дауд: 1609)

  1. Мусульмани радіють з цього приводу і поширюють веселощі серед всіх членів сім’ї: молодих і старих, чоловіків і жінок, насолоджуючись усіма можливими законними розвагами. Вони вдягають свій кращий та найкрасивіший одяг, їдять та п’ють, адже це є поклонінням. Піст у цей день суворо заборонений.
  2. В ніч, що передує дню свята, а також на шляху до святкової молитви, вони промовляють такбір з цієї особливої нагоди. Вони продовжують так робити доти, доки імам не з’явиться для початку святкової молитви. В Корані стверджується: «Доводьте ж до кiнця днi посту i звеличуйте Аллаха за те, що Вiн вказав для вас прямий шлях; можливо, ви будете вдячнi» (Сура Аль-Бакара, 2: 185)

Спосіб вимовляння святкового такбіру: Аллагу акбар, Аллагу акбар, Ля іляга ілля-Ллаг, Аллагу акбар, Аллагу акбар, ва ліллягі ль-хамд (Аллах Найвеличніший, Аллах Найвеличніший, немає Бога, гідного поклоніння, крім Аллаха, Аллах Найвеличніший, Аллах Найвеличніший, вся хвала належить Аллаху).

Можна також читати наступне: Аллагу акбар кабіран, ва ль-хамду лі-Ллягі касіран, ва субхана-Ллагі букратан ва асиля (Аллах Найвеличніший; Йому – ця рясна похвала і слава Йому, і вдень, і вночі).

Чоловіки, зазвичай, вимовляють такбір вголос, але це не має заважати іншим людям; жінки, проте, вимовляють його тихо.