Хадж (паломництво)

Значення хаджу

Хадж – це релігійна подорож до Забороненої Мечеті в Мекку і її околиці з наміром виконати ритуали паломництва. Ця подорож включає в себе деякі справи, які робив Пророк (мир йому і благословення Аллаха). До них входить: стан ритульної заборони (іхрам), семикратне обходження Кааби (таваф), семикратне проходження відстані між пагорбами ас-Сафаа та аль-Марва (са’й), перебування в долині Арафа та кидання камінців у криниці в Міна (джамарат).

Хадж дає паломникам великі переваги, наприклад, вигошення єдності Аллаха, можливість заробити великодушне прощення, знайомство із братами та вивчення правил ісламу.

Обряди хаджу, зазвичай, виконуються між восьмим і тринадцятим днями місяця Зуль-Хіджа, дванадцятого місяця ісламського місячного календаря.

Хто повинен виконувати хадж?

Семикратне обходження Кааби (таваф) – один зі стовпів хаджу та умри. .

Для виконання хаджу мусульманин повинен бути мукалляфом і мати можливість виконати його. Правова відповідальність (такліф) означає, що він повинен бути статево зрілим і мати здоровий глузд.

Що мається на увазі під “можливістю”?

Можливість тут включає в себе здатність виконати подорож до Забороненої Мечеті, законними засобами і не ризикуючи особистою безпекою і майном. Це також означає, що він повинен мати достатньо матеріальних можливостей для здійснення подорожі і для забезбечення своєї родини усім необідним під час її.

Можливість виконання хаджу: різні обставини

 1. Можливість виконання хаджу особисто: Ця можливість дозволяє мусульманам здійснити подорож до Священній Дому без особливих труднощів, маючи достатньо коштів, щоб зробити це. У такому випадку його слід виконувати особисто.
 2. Фінансова здатність уповноважити когось виконати хадж замість себе: Це стосується мусульман, які не в змозі виконати хадж особисто через невиліковну хворобу або старість, але мають кошти, аби уповноважити когось виконати хадж від їхнього імені. У такому випадку він має покрити усі витрати людини, яка здійснить хадж від його імені.
 3. Неможливість виконати хадж особисто або доручити комусь: людина, що не може дозволити собі хадж, звільняється від обов’язку його виконання, доки не з’явиться така можливість.

Наприклад: людина, яка не має додаткових коштів для покриття потреб своєї родини під час подорожі у хадж, не мусить виконувати його.

Йому також не потрібно заощаджувати та збирати кошти, аби виконати хадж. Однак, слід виконати хадж, як тільки буде на те фінансова та фізична змога.

Щоб виконати хадж, з жінкою має бути супроводжуючий махрам

Щоб виконати хадж, з жінкою має бути супроводжуючий законний чоловік або будь-який чоловік із її родичів, з яким їй не можна одружуватись через тісний кровний зв’язок (махрам). Наприклад, її батько, дід, син, онук, брат, племінник чи дядько. (Стор. 207)

Тим не менше, якщо жінка виконає хадж без махраму і в цьому не буде жодної небезпеки, то її хадж є дійсним і зараховується.

 • Чи Ви маєте фізичну та фінансову змогу виконати хадж?
  • Так => Ви повинні самі виконати Хадж.
  • Ні => Ви можете собі це дозволити фінансово, але не в стані зробити це через хворобу. чи старість?
   • Так => Ви маєте знайти людину і дати їй достатньо коштів, аби вона виконала хадж від Вашого імені.
   • Ні => Якщо коштів не вистачає, аби покрити Ваші потреби та потреби Вашої сім’ї, то Ви не повинні виконувати хадж.