Etykieta związana z jedzeniem i piciem
Allah ﷻ ustalił pewne zasady związane z jedzeniem i piciem. Zasady te służą uzmysłowieniu człowiekowi niektórych z Boskich celów, takich jak przypomnienie ludziom o Jego łasce, chronienie ich przed chorobami oraz unikanie ekstrawagancji i próżności.
Oto niektóre z tych zasad:
- Należy unikać jedzenia i picia ze złotych, srebrnych lub pozłacanych czy posrebrzanych naczyń, gdyż jest to forma ekstrawagancji oraz łamie serca ubogim. Prorok r powiedział: „Nie pijcie ze złotych i srebrnych naczyń ani nie jedźcie ze złotych czy srebrnych talerzy, gdyż one są dla nich (niewiernych) na tym świecie, a dla nas w życiu przyszłym” (Saḥῑḥ Al Buchārῑ: 5110; Saḥῑḥ Muslim: 2067).
- Należy myć ręce przed i po jedzeniu, zwłaszcza jeśli są brudne lub znajdują się na nich resztki pokarmu.
- Należy wypowiedzieć imię Allaha (czyli powiedzieć Bismillāh) przed jedzeniem lub piciem. Jeśli ktoś zapomni wspomnieć imienia Allaha na początku posiłku i przypomni sobie już po rozpoczęciu jedzenia, powinien wówczas powiedzieć: Bismillāhi ałłalihi ła āchirih (‘W imię Allaha, na początku i na końcu’). Zauważywszy, że pewien chłopiec nie przestrzegał etykiety islamskiej dotyczącej jedzenia, Prorok r poradził mu: „Chłopcze, wspomnij imię Allaha i jedz prawą ręką, i jedz to, co jest przed tobą” (Saḥῑḥ Al Buchārῑ: 5061; Saḥῑḥ Muslim: 2022).
- Należy jeść i pić prawą ręką, ponieważ Prorok r powiedział: „Nie jedzcie lewą ręką, gdyż Szatan je lewą ręką” (Saḥῑḥ Muslim: 2019).
- Zalecane jest, by nie jeść ani nie pić na stojąco.
- Należy jeść to, co jest najbliżej nas (jeśli jemy ze wspólnego półmiska), a nie to, co jest bliżej innych, gdyż byłoby to nieuprzejme. Prorok r powiedział do chłopca: „Jedz to, co jest przed tobą”.
- Jeśli kawałek jedzenia spadnie, zalecane jest, by go podnieść, oczyścić i zjeść, aby nie pozbawiać się błogosławieństwa i nie marnować jedzenia.
- Nie powinno się krytykować jedzenia ani gardzić nim. Należy albo je pochwalić, albo nie mówić nic. Kiedy Prorok r nie lubił jakiegoś jedzenia, nie krytykował go, tylko je zostawiał. (Saḥῑḥ Al Buchārῑ: 5093; Saḥῑḥ Muslim: 2064).
- Nie należy się przejadać, gdyż powoduje to choroby i rozleniwienie. Najlepsze jest zachowanie umiaru. Prorok r zauważył: „Syn Adama (tj. człowiek) nie napełnia żadnego naczynia gorzej,niż napełnia własny żołądek. Dla syna Adama kilka kęsów wystarczy, aby się posilić. Jeśli jednak musi zjeść więcej, to jedną trzecią [żołądka] powinien wypełnić jedzeniem, jedną trzecią piciem i pozostawić jedną trzecią, by móc łatwo oddychać” (Sunan At Tirmidῑ: 2380; Sunan Ibn Mādża: 3349).
- Należy podziękować Allahowi słowami Al ḥamdu lillāh (‘Wszelka chwała należy się Allahowi’). Można dodać również: Alḥamdu lillāh-illadῑ aṭ‘amanῑ hādā ła razaqanῑhi min ghajri ḥaulin minnῑ łalā qułła. (‘Chwała Allahowi, który mnie nakarmił tym pożywieniem i zaopatrzył mnie w nie, obywszy się bez mojej siły i mocy’).