Hazard

Hazard

Co to jest hazard?

Hazard obecny jest w wyścigach i grach, których warunkiem jest, że uczestnicy ryzykują pieniądze, zgadzając się, że ten kto wygra otrzyma wartościową nagrodę. Zwycięzca zagarnia pieniądze przegranych, tak więc aby jeden mógł wygrać, inny musi stracić.

Islamskie orzeczenie odnośnie hazardu

Hazard jest surowo zabroniony, o czym świadczą dowody z Koranu i Sunny. Oto niektóre z nich:

  1. Allah ﷻ powiedział w Koranie, że grzech związany z hazardem jest dużo większy, niż wynikające z niego korzyści: „Będą ciebie pytać o wino i hazard. Powiedz: ‘W nich jest wielki grzech i pewne korzyści dla ludzi; lecz grzech jest większy aniżeli korzyści’” (Al Baqara, 2:219).
  2. Allah ﷻ uznał hazard za rodzaj moralnej nieczystości ze względu na szkody jakie przynosi jednostce i społeczeństwu. Nakazał wiernym, by go unikali , gdyż sieje wśród nich wrogość i nienawiść. Odrywa ich także od wspominania Allaha i od modlitwy, zgodnie z przekazem Koranu: „O wy, którzy wierzycie! Wino, hazard, bożki i strzały wróżbiarskie – to obrzydliwość wynikająca z dzieła szatana. Unikajcie więc tego, abyście mogli być szczęśliwi! Szatan chce tylko rzucić między was nieprzyjaźń i zawiść przez wino i hazard i odwrócić was od wspominania Boga i od modlitwy. Czyż wy nie zaprzestaniecie?” (Al Mā’ida, 5:90-91).

Zgubne skutki hazardu dla jednostki i społeczeństwa

Hazard przynosi jednostce i społeczeństwu wielkie szkody, między innymi:

  1. Sieje wrogość i nienawiść pomiędzy ludźmi. Zazwyczaj gracze są przyjaciółmi, jednak gdy jeden z nich wygrywa, zabierając pieniądze drugiego, przegrani niewątpliwie poczują do zwycięzcy nienawiść i będą żywić do niego urazę. Mogą nawet próbować go skrzywdzić w odwecie za poniesione straty. Jest to fakt znany wszystkim, potwierdzający słowa Allaha: „Szatan chce tylko rzucić między was nieprzyjaźń i zawiść przez wino i hazard”. W dodatku hazard odwraca uwagę grających od modlitwy i wspominania Allaha. Koran wyjaśnia dlaczego Szatan uatrakcyjnia ludziom hazard: „i [chce tylko] odwrócić was od wspominania Boga i od modlitwy. Czyż wy nie zaprzestaniecie?” (Al Mā’ida, 5:91).
  2. Niszczy majątek i przynosi grającemu ogromne straty.
  3. Prowadzi do uzależnienia. Jeśli hazardzista wygrywa, staje się bardziej zachłanny i gra z jeszcze większą pasją, mając nadzieję na powiększenie nieuczciwie zdobytych zysków. Jeśli przegrywa, nadal gra, z nadzieją na odzyskanie tego, co stracił. Obie te sytuacje odciągają od produktywnej pracy i przyczyniają się do niszczenia społeczeństwa.

Rodzaje hazardu

Było i jest wiele rodzajów hazardu. Wśród tych znanych obecnie są:

  1. Gra, w której gracze ustalają, że zwycięzca zagarnia pieniądze przegranych. Na przykład grupa ludzi gra w karty, każdy z nich wykłada jakąś sumę pieniędzy, a zwycięzca bierze je wszystkie.
  2. Zakłady, w których obstawia się wynik jakiegoś zdarzenia. Każdy z graczy typuje na przykład zwycięską drużynę i stawia na nią pieniądze. Jeśli wytypowana drużyna wygra, typujący wygrywa zakład, a jeśli nie – przegrywa go i traci pieniądze.
  3. Loteria. Gracz kupuje los za niewielką sumę, po czym bierze udział w loterii, w której za zwycięski los można otrzymać wysoką wygraną.
  4. Wszelkiego rodzaju gry hazardowe w kasynie i poza nim, jak gry elektroniczne i internetowe, wiążące się z pieniędzmi, które grający może albo wygrać, albo stracić.