Sunan al fiṭra (praktyki podyktowane czystą ludzką naturą)

Sunan al fiṭra (praktyki podyktowane czystą ludzką naturą)

Co oznacza wyrażenie sunan al fiṭra?

 Islam zachęca muzułmanów do dbania o wygląd zewnętrzny. .

Sunan al fiṭra to działania zgodne z czystą, wrodzoną naturą, z jaką Allah stworzył ludzi, służące poprawieniu ludzkich cech i wyglądu, gdyż islam dba zarówno o ludzkie wnętrza, jak i ich wygląd zewnętrzny.

Prorok r powiedział: „Jest pięć sunan al fiṭra: obrzezanie, usuwanie włosów łonowych, przycinanie wąsów, obcinanie paznokci i usuwanie włosów spod pach” (Ṣaḥῑḥ Al Buchārῑ: 5552; Ṣaḥῑḥ Muslim: 257).

Obrzezanie. Jest to usunięcie kawałka skóry (napletka) zakrywającego żołądź penisa. Zazwyczaj ma to miejsce w pierwszych dniach po narodzinach chłopca.

Jest to jedna z tradycji i praktyk zalecanych dla mężczyzn. Przynosi też wiele korzyści zdrowotnych, jednak nie jest warunkiem przyjęcia islamu. Muzułmanin nie będzie miał grzechu, jeśli nie podda się obrzezaniu ze strachu lub z innego powodu.

Usuwanie włosów łonowych. To pozbycie się włosów z okolic genitaliów poprzez golenie lub w jakikolwiek inny sposób.

Przycinanie wąsów. Posiadanie wąsów jest dozwolone, choc nie jest zalecane. Jeśli jednak muzułmanin zdecyduje się je mieć, musi je regularnie podcinać.

Zapuszczanie brody. Islam zachęca mężczyzn, by zapuszczali brodę ‒ włosy rosnące na szczęce i policzkach męskiej twarzy.

Zapuszczanie brody oznacza nie golenie jej, zgodnie z naukami Proroka r .

Obcinanie paznokci. Od muzułmanina (i muzułmanki) wymaga się regularnego obcinania paznokci, aby nie gromadził się pod nimi brud i nieczystości.

Usuwanie włosów spod pach. Od muzułmanina (i muzułmanki) wymaga się usuwania włosów spod pach poprzez depilację lub w inny sposób, aby nie dopuścić do brzydkiego zapachu.