Zmiana imienia po przyjęciu islamu
Ogólną zasadą jest, że nowy muzułmanin może zachować swoje imię i wcale nie musi go zmieniać. Tak naprawdę zmiana imienia nie była znana wśród Towarzyszy Proroka. Wielu ludzi przyjęło wówczas islam i pozostało przy swoich niearabskich imionach, chyba że ich imię miało jakieś złe znaczenie.
Imię należy zmienić w następujących przypadkach:
- Gdy wskazuje na służenie komuś innemu niż Allah ﷻ , albo ma znaczenie sprzeczne z wierzeniami islamskimi:
Imiona wskazujące na służenie komuś innemu niż Allah to na przykład: ‘Abdul Masῑh (sługa Mesjasza), które jest popularne wśród arabskich chrześcijan, oraz ‘Abd-un Nabijj (sługa Proroka), popularne wśród niektórych muzułmanów. Imiona mające znaczenie sprzeczne z wierzeniami islamu to między innymi Szenouda (popularne wśród egipskich chrześcijan ‒ koptów), czyli ‘syn Boga’. Niech Będzie On wychwalony i wywyższony ponad to, co oni mówią!
Zakazane są imiona będące atrybutami Allaha. Przykładem jest przpisanie komuś atrybutu, będącego charakterystycznym jedynie dla Allaha, jak ‘Król królów’.
- Gdy jest obraźliwe, albo nie jest aprobowane przez ludzi o zdrowych zasadach moralnych.
Allah ﷻ ogłosił wszelkie złe rzeczy zabronionymi. Dlatego niewłaściwym jest, by zachowywać imię mające złe znaczenie po przyjęciu islamu. Koran głosi: „Jakże złe jest imię ‘zepsucie’ po przyjęciu wiary” (Al Ḥudżurāt, 49:11).
Zmiana imienia jest zalecana:
Gdy nowy muzułmanin chce przyjąć imię milsze Allahowi, takie jak ‘Abdullāh (sługa Allaha), ‘Abdur-Raḥmān (sługa Miłosiernego) i wszelkie imiona, które wskazują na to, że służy się Allahowi ‒ są to imiona zalecane, ale ich przybranie nie ma nic wspólnego z konwersją.
- Nowy muzułmanin czy muzułmanka może zmienić swoje imię bez powodu, na przykład zmienić imię niearabskie na arabskie, jednak nie jest to zalecane i nie ma nic wspólnego z przyjęciem islamu.
- Czy znaczenie imienia jest sprzeczne z islamskimi wierzeniami?
- Tak => Imię mające takie znaczenie musi zostać zmienione.
- Nie => Czy imię to kojarzy się z religią inną niż islam?
- Tak => Należy je zmienić, by uniknąć podejrzeń, oraz by nie upodabniać się do niemuzułmanów.
- Nie => Czy jest obraźliwe albo nie jest aprobowane przez ludzi o zdrowych zasadach moralnych?
- Tak => Należy je zmienić na takie, które ma dobre znaczenie.
- Nie => Jeśli imię to nie ma żadnego z powyższych znaczeń, nie należy go zmieniać po przyjęciu islamu. Praktyka taka nie była znana wśród pierwszych muzułmanów. Można zmienić swoje imię bez przyczyny (tj. niezależnie od konwersji), a nawet jest to zalecane, jeśli nowe imię jest milsze Allahowi, na przykład ‘Abdur-Raḥmān (sługa Miłosiernego).